Bugün insanların en çok şikayetçi oldukları konuların başında depresyon rahatsızlığı gelmektedir. Peki bununla ilgili bir çok bilgilendirme videoları, makaleler varken insanlar neden çok rahat bir şekilde depresyona girebiliyorlar?

Depresyon aslında hiç de duygusal bir rahatsızlık değildir. Sahip olduğumuz her kötü his çarpıtılmış olumsuz düşüncelerimizin eseridir.

Depresif hissettiğimiz zaman az önce ya da o sırada aklımızdan geçen olumsuz düşünceyi belirlemeye çalışmamız bize çok önemli bir çıkış yolu sağlayabilir.

Kötü duygu durumumuzun nedeni bu tespit ettiğimiz düşünceler olduğuna göre onları değiştirmeyi öğrenerek duygu durumumuzu da değiştiremez miyiz?

Hüzünlü duygu durumumuz radyodan gelen parazitli bir müziğe, her hangi bir konuşmaya benzetilebilir. Sorun radyonun tüplerinin transistörlerinin bozuk olması veya olumsuz hava koşulları yüzünden yayının bozulmuş olması değildir.

Sadece frekansın tekrar ayarlanması gerektiğini bilmemiz gerekmektedir. Bu zihinsel ayarlamayı yapabildiğimiz de, radyodaki müzik ve konuşmalar gibi zihnimizin yayınları da daha güzelleşecek ve dinlenebilecektir. Böylece depresyonumuzun yok olacağına şahit olabiliriz.

Depresif düşüncelerimiz çarpıtılmış bile olsa gerçeğin çok kuvvetli bir yanılsamasını oluşturur.

Duygularımız gerçekler değildir. Onları yaşadığımız için gerçeğimiz haline getiririz. Hatta duygularımız, düşüncelerimizin aynası ve alt bir paterni olmak dışında anlamsızdır. Yılan gerçekken seni ısırabilir. Ama aynadaki ve fotoğraftaki görüntüsü bize zarar vermez. Bunun sadece aynadaki veya fotoğraftaki bir görüntü olduğunu gerçek anlamda bilmek bizim duygu durumumuzu daha sağlıklı yapmaya yetecektir.

Olumsuz duygu gerçekmiş hissi uyandırır ve onu yaratan çarpıtılmış düşünceye inandırıcılık yükler. Bu döngü sürer gider ve sonunda içinde tutsak olur kalırız. Zihinsel hapis bir yanılsamadır. Elimizde olmadan onu kendimiz inşa ederiz. İnsanın kendi oluşturduğu hapse düşmesi ne hazindir.

“Bu duygusal hapisten kurtulmanın anahtarı nedir?” diye soracak olursak; basitçe şu gerçeğin farkında olmamız gerekmekte; Düşüncelerimiz, duygularımızı oluşturur. O zaman duygularımız düşüncelerimizin doğru olduğunun kanıtı olamaz.

 

Zihinsel çarpıtmalarımızın ve bizi depresyona sokan çarpıtmaların temelinde 10 tane bilişsel çarpıtma vardır. Bunlar;

  • Ya hep ya hiç düşüncesi
  • Aşırı genelleme
  • Zihinsel filtre
  • Olumluyu geçersiz kılmak
  • Sonuçlara atlama
  • Aşırı büyütme veya küçültme
  • Duygusal kararlar
  • -meli -malı cümleleri
  • Etiketleme ve yanlış etiketleme
  • Kişiselleştirme.

Bunların hepsinin ayrıca incelenmesi ve hayatımızda nerelerde bu çarpıtmaları yaptığımızın farkında olmamız gerekiyor. Bir sonraki yazımızda bunlara detaylı bir şekilde eğilmek üzere sağlık ve esenlikle kalın.